1.sērija: Kā atšķiras sapulce no eSapulces?

Kristaps Pētersons ir akreditēts prezentāciju meistars ar pamatīgu pieredzi komunikācijas jomā. Viņš uzskata, ka klātienes un neklātienes komunikācijai ir tikai divas būtiskas atšķirības – tehnoloģijas un uzmanības noturēšanas metodes.

Internets – eSapulces digitālais skābeklis

Neklātienes komunikācija mums nav nekas svešs – telefonus esam lietojuši gadiem ilgi. Taču, lai organizētu un piedalītos kvalitatīvā videokonferencē, svarīgs nosacījums ir stabils un ātrs internets. Kristaps iesaka vairākus praktiskus veidus, kā interneta kvalitāti iespējams uzlabot, lai videokonference mazāk ķeras un raustās. Pirmkārt, jāsamazina to ierīču skaitu un programmu apjomu, kas vienlaikus tiek lietotas interneta tīklā vai datorā – piemēram, aizverot programmas, kuras attiecīgajā brīdī netiek izmantotas. Otrkārt, ja gaidāma kāda svarīga videosanāksme, var izmēģināt arī rūtera pārstartēšanu. Treškārt, ja ir tāda iespēja, var lietot datora un rūtera savienojumu ar kabeli.

Kā noturēt cilvēku uzmanību?

Kristaps skaidro, ka uzmanības noturēšanas jautājumi nav vienkārši, jo mēs katrs sapulcē piedalāmies ar savu motivāciju, katram ir savs uztveres ātrums un uzmanības noturēšanas ilgums. Attālinātajā komunikācijā mēs varam darīt vairākas paralēlas lietas un netikt par to kaunināti.

Kad sarunājamies ar cilvēku klātienē, mēs redzam viņa mīmiku un varam sekot līdzi ķermeņa valodai, pieskaņot tai savu runas veidu, tempu vai balss skaļumu. Teorētiski tāda pati iespēja ir arī attālinātā komunikācijā, ja sarunas biedrs ir redzams. Taču, ja kameras ir izslēgtas, viss kļūst daudz sarežģītāk…

Ieslēdzam kameras

Kristaps uzskata, ka svarīgas sanāksmes laikā tomēr būtu vēlams, ka visiem iesaistītajiem kameras ir ieslēgtas. Citādi komunikācijā nepastāvēs godīgs balanss. Izslēgta kamera ir pieļaujama, ja notiek lekcija vai paredzēts garāks monologs, kur interaktivitāte nav tik būtiska. Kaut gan pats svarīgākais ir tas, lai kamera vienmēr ir ieslēgta tam cilvēkam, kurš attiecīgajā brīdī runā.

Acu kontakts – zelta vērts

Klātienes sapulces zelta likums – saglabāt acu kontaktu ar sarunu partneriem. Kristaps atgādina, ka to nedrīkst aizmirst arī eSapulču laikā. “Vistipiskākā kļūda attālinātā komunikācijā ir runāt ar cilvēku ekrānā, jo rodas sajūta, ka tādējādi mēs skatāmies viens otram acīs,“ skaidro Kristaps. Tomēr, lai cik sarežģīti tas arī nebūtu, eSapulces laikā ir jācenšas skatīties kamerā. Ja tas nav iespējams visu laiku, tad vismaz jācenšas to darīt īpašos brīžos – tad, kad saka kaut ko patiešām svarīgu.

Izteiksmei ir nozīme

Interneta sapulcēs noteikti nevajadzētu aizmirst arī par runas izteiksmīgumu un artikulāciju. Ja klātienes sapulcēs kāds runā monotoni, mēs esam spiesti sēdēt un klausīties. Savukārt eSapulcēs, ja runātājs zaudē klausītāju uzmanību, pārējie var sākt paralēli nodarboties ar kaut ko citu.  Lai tiktu galā ar šo eSapulču izaicinājumu, jārunā skaidri un izteiksmīgi. Kristaps iesaka trenēt šīs spējas: “Lasiet žurnāla rakstus vai pasakas bērniem vakarā skaļi un ar izteiksmi! Tādējādi pieradināsiet savu dzirdes aparātu saklausīt savu balsi citādāk nekā parasti.”

Īsi un kodolīgi

Kristaps skaidro, ka gari runas plūdi ātri vien var nogurdināt auditoriju gan klātienes sapulču, gan eSapulču laikā. Ja stāstāmais nebūs īss un kodolīgs, nelīdzēs arī izteiksmīga runa. Tāpēc prezentējamo saturu nāksies sadalīt īsākos vēstījumos un komunicēt precīzāk. Par to vairāk Kristaps sola pastāstīt nākamajos darbsnomajam.lmt.lv video un bloga ierakstos.

Saistītie rīki

    Sīkdatņu izmantošana

    Šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas šādas sīkdatnes.

    • Tehniskās sīkdatnes jeb obligāti nepieciešamās sīkdatnes ļauj Tev brīvi apmeklēt un pārlūkot tīmekļa vietni un izmantot tās piedāvātās iespējas, tajā skaitā iegūt informāciju par pakalpojumiem un iegādāties tos, bet mēs varēsim izpildīt Tavus iniciētos pieprasījumus. Tīmekļa vietne atcerēsies, kādām sīkdatnēm esi piekritis. Lasīt vairāk
    • Analītiskās sīkdatnes apkopo informāciju, kā Tu lieto tīmekļa vietni, konstatē biežāk apmeklētās sadaļas, ieskaitot saturu, kuru Tu izvēlies, pārlūkojot vietni. Informācija tiek lietota analīzes nolūkos apkopotā veidā. Var tikt izmantotas trešo personu sīkdatnes, piemēram, Google Analytics. Lasīt vairāk

    Nospiežot “Saglabāt izmaiņas”, Tu apstiprini, ka esi iepazinies ar informāciju par sīkdatnēm un to izmantošanas mērķiem, kā arī savu izvēli konkrētu sīkdatņu izvietošanai. Ja vēlāk pārdomāsi, varēsi mainīt savu izvēli sadaļā “Sīkdatņu iestatījumi”.