3. sērija: Fons, gaisma, skaņa

Ikvienam eSapulces dalībniekam ir nepieciešamas vismaz nelielas TV operatora, gaismotāja, režisora un skaņu inženiera iemaņas – tā uzskata komunikācijas eksperts Kristaps Pētersons. Šoreiz viņš gatavs ieteikt, kā iekārtot darba vidi tā, lai runātājs izskatītos un izklausītos kā īsts attālinātās komunikācijas profesionālis.

Miers mājās – miers eSapulcē

Pasaulē joprojām ir populārs kāds BBC video, kurā vislielāko uzmanību izpelnījās nevis pats intervētais eksperts, bet gan viņa mazā meitiņa, kas pēkšņi braši iesoļoja sava tēta darbistabā. Lai eSapulces dalībnieks nekļūtu par līdzīga notikuma varoni, jāparūpējas, lai sanāksmi neviens nepārtrauc. Turklāt eSapulci var iztraucēt ne tikai citi mājinieki un mājdzīvnieki, bet arī, piemēram, telefona vai datora signāli. Būtu vēlams šīs ierīces izslēgt pavisam vai ieslēgt klusuma režīmu.

Atbrīvo fonu no visa liekā

“Savulaik, mācoties TV režiju, mans pasniedzējs mēdza teikt – vislabākais fons ir tukšs fons,” tā Kristaps skaidro nepieciešamību atbrīvot eSapulces kadru no liekām detaļām. Ja kadrā būs iekļuvusi kāda interesanta lieta vai dzīva būtne, tā var piesaistīt eSapulces dalībnieku uzmanību vairāk par pašu runātāju.

Šobrīd modē ir fons ar grāmatu skapi, jo cilvēki uzskata, ka tas viņiem ļauj radīt gudra un izglītota cilvēka tēlu. Tomēr Kristaps neiesaka izmantot šo inteliģento fonu, jo eSapulces dalībnieki var veltīt savu uzmanību tieši detalizētai grāmatu skapja satura izpētei.

Labs fons ir tukša telpa vai vienkrāsaina siena. Tas dod iespēju runātājam izcelties ar sakāmo, nevis fonu. Microsoft Teams piedāvā neitralizēt fonu, izmantojot blur funkciju. To Kristaps rekomendē izmantot tikai gadījumā, ja datoram ir kvalitatīva kamera un telpai –  labs apgaismojums. Citādi kamera daļu matu vai galvas var sapludināt ar fonu, veidojot deformētu attēlu. 

Esam labi redzami 

Svarīgi, lai telpa būtu pietiekami gaiša. Gaismas avots var būt gan saule, gan spuldze – galvenais, lai sarunas biedri cits citu var labi saskatīt. Tāpēc nepietiks tikai ar monitora izstaroto gaismu.

Turklāt svarīgi, lai gaisma eSapulces dalībnieku apspīd vienmērīgi – vislabāk no priekšpuses. Ja gaisma spīdēs no aizmugures, tad sapulces dalībnieks kļūs par tumšu siluetu, un viņa seja nebūs saskatāma. “Tāpēc silti iesaku – nekad nesēdiet ar muguru pret logu!” aicina Kristaps.

Ja eSapulcēs jāpiedalās bieži, tad ir vērts iegādāties LED apgaismojumu. Tas ir gaismas panelis, kas, novietots uz statīva virs datora ekrāna, radīs vienmērīgu apgaismojumu. Ja runātajam ir brilles, jāparūpējas, lai LED apgaismojums atrodas virs galvas un nespīd tieši acīs.

Kā novietot kameru?

Visiem jaunākās paaudzes datoriem ir labas kameras, kas noderēs arī eSapulces vajadzībām. Tomēr jāraugās, lai tās vienmēr būtu tīras. Tie, kuriem attālinātā komunikācija ir ļoti intensīva vai, piemēram, bieži nepieciešams runāt arī ar medijiem, var pieslēgt datoram profesionālāku kameru. Tad attēls kļūs daudz dzidrāks un asāks.

Kamerai jābūt stabili novietotai uz statīva vai, piemēram, grāmatu kaudzes. ”Ja vien nevēlaties radīt drāmu vai īpašu noskaņu, vienmēr rekomendēju kameru novietot acu augstumā,” uzsver Kristaps.

Ja kamera skatīsies uz runātāju no apakšas, tā var nepievilcīgi izcelt sejas apakšējo daļu. Savukārt, ja skatīsies no augšas, radīs iespaidu, ka runātājs ir maza auguma. Kamera, kas novietota acu augstumā, vairos uzticību runātājam, un viņš atstās pārliecinošu un profesionālu iespaidu.

Telefonu neturam rokās

Ja sapulcei tiek izmantots telefons, tas stabili jānovieto, kā arī jāparūpējas, lai tā kamera ir tīra. Ja ir vēlēšanās, var iegādāties arī speciālu telefona statīvu. Galvenais – telefonu neturēt rokās. Noteikti telefonam vajadzētu pieslēgt arī mikrofonu, jo tie, kas telefonā ir iebūvēti, diemžēl uztver un atskaņo ne tikai runātāja balsi, bet arī visus fona trokšņus.

eSapulcē galvenajā lomā – skaņa   

Interneta sapulcēs bez attēla vēl varam iztikt, bet bez skaņas – nekādi! Lai gan daudz svarīgāks instruments par labu mikrofonu ir pati runātāja balss, kurai jābūt melodiskai, izteiksmīgai un labi nostādītai, tomēr arī mikrofonam ir svarīga loma.

Datorā iebūvētais mikrofons diemžēl atskaņo arī apkārtējos trokšņus. Lai teikto varētu saklausīt skaidri un saprotami, runātājam bieži ir jāpieliecas tam tuvāk. Tāpēc Kristaps iesaka lietot austiņas ar iebūvētu mikrofonu. Tā mikrofons atradīsies tuvāk runātāja mutei, un skaņa būs skaidrāka.

Ja ir vēlme pēc perfektas skaņas, var iegādāties pie datora pieslēdzamu mikrofonu. Kristaps iesaka izmantot virziena mikrofonu, sauktu par  shotgun, kas izcels runātāja balsi, bet neatskaņos fona trokšņus.

Runātāja sakāmo var traucēt uztvert arī atbalss telpā. Jo lielāka un tukšāka būs telpa, jo izteiktāka atbalss veidosies. Kristaps dalās ar praktisku padomu, kā šo traucēkli mazināt: “Man palīdz skapis, kas atrodas blakus darba galdam. Paveru skapja durvis un uz tām uzkarinu lielo, biezo segu. It kā sīkums, bet skaņa tiešām vairs neklaiņo apkārt pa istabu un ir vieglāk uztverama.”

Nākamajos video un bloga ierakstos Kristaps dalīsies gan ar prezentāciju dizaina knifiem, gan veidiem, kā kodolīgi un skaidri noformulēt savu vēstījumu.

 

Saistītie rīki

    Sīkdatņu izmantošana

    Šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas šādas sīkdatnes.

    • Tehniskās sīkdatnes jeb obligāti nepieciešamās sīkdatnes ļauj Tev brīvi apmeklēt un pārlūkot tīmekļa vietni un izmantot tās piedāvātās iespējas, tajā skaitā iegūt informāciju par pakalpojumiem un iegādāties tos, bet mēs varēsim izpildīt Tavus iniciētos pieprasījumus. Tīmekļa vietne atcerēsies, kādām sīkdatnēm esi piekritis. Lasīt vairāk
    • Analītiskās sīkdatnes apkopo informāciju, kā Tu lieto tīmekļa vietni, konstatē biežāk apmeklētās sadaļas, ieskaitot saturu, kuru Tu izvēlies, pārlūkojot vietni. Informācija tiek lietota analīzes nolūkos apkopotā veidā. Var tikt izmantotas trešo personu sīkdatnes, piemēram, Google Analytics. Lasīt vairāk

    Nospiežot “Saglabāt izmaiņas”, Tu apstiprini, ka esi iepazinies ar informāciju par sīkdatnēm un to izmantošanas mērķiem, kā arī savu izvēli konkrētu sīkdatņu izvietošanai. Ja vēlāk pārdomāsi, varēsi mainīt savu izvēli sadaļā “Sīkdatņu iestatījumi”.