5. sērija: Slaidu dizaina knifi

Daudzi jau zina, ka prezentāciju slaidus nav labi pārblīvēt ar informāciju un tekstam nevajag izvēlēties pārāk sīkus burtus. Tomēr kas vēl būtu jāņem vērā, veidojot prezentāciju eSapulcei? Prezentāciju meistars Kristaps Pētersons gatavs dalīties ar vairākiem specifiskiem knifiem.

Viens slaids = viena ideja

Neklātienes sanāksmēs daudz grūtāk ir redzēt un just auditorijas reakciju. Nav arī tik viegli pārliecināties, ka eSapulces dalībnieki patiešām klausās. “Tas ir gluži kā vadīt gaisa kuģi cauri mākoņiem un cerēt, ka otrā pusē būs saule,” ar šādu salīdzinājumu eSapulču specifiku izceļ Kristaps.

Tāpēc eSapulcēm ir īpaši labi un rūpīgi jāsagatavojas. Jāvelta laiks, lai nonāktu līdz maksimāli kodolīgiem tekstiem. Katrā slaidā nevajag iekļaut vairāk par vienu domu. Var izmantot, piemēram, arī tikai vienu būtisku skaitli. Turklāt slaidu daudzumam jābūt tādam, lai runātājs spētu iekļauties 30 minūtēs, kas ir optimālais eSapulces garums.

Ko darīt, ja sapulce tomēr ir garāka par 30 minūtēm? Lai klausītāji vienmēr varētu saprast, kurš temats pašlaik tiek apskatīts, satura rādītāju vajadzētu integrēt visā prezentācijā, ne tikai sākuma slaidos. Tā sanāksmē vieglāk varēs orientēties arī tie, kuri uz brīdi būs aizklīduši citās domās vai paralēli veikuši kādu darbu.

Nelieto sarežģītus grafikus

Kristaps skaidro, ka viena no tipiskākajām kļūdām – vairāki grafiki vai pat tabulas vienā prezentācijas slaidā. Jāizvēlas viens, bet svarīgākais grafiks vai tabula, kas auditorijai vislabāk palīdzēs uztvert un saprast stāstīto.

Kristaps iesaka neizmantot arī sarežģītus grafiku veidus, kuros atspoguļoti daudzi skaitļi un procenti. Tādas, piemēram, ir stabiņu diagrammas, kur katru stabiņu veido vēl vairākas iedaļas. Savukārt apļveida diagrammas būtu ieteicams izmantot tikai tad, ja tām ir ne vairāk kā trīs līdz piecas iedaļas.

Neizmanto video

Attālinātā komunikācija ir cieši saistīta ar datu pārraides ātrumu. Diemžēl arī pats ātrākais internets nevar nodrošināt, lai prezentācijā iekļautais video vai animācija tiktu atskaņota bez laika nobīdes. Tāpēc bieži vien video mēdz aizķerties vai radīties neskaidri. Kristaps iesaka eSapulču prezentācijās video, slaidu pārejas un animācijas neiekļaut.

Maldīgs ir uzskats, ka pašas eSapulces video kvalitāte ir atkarīga no tā, cik daudz un ātri runātājs žestikulē. Tā tas nav, tāpēc jāuzvedas tieši tāpat kā klātienes sapulcē un speciāli nav jāsamazina žestu valodas apjoms. 

Līdz ar šo bloga un video ierakstu eSapulču padomu sērija ir noslēgusies. Visas sērijas un Kristapa ieteikumus var atrast tepat – darbsnomajam.lmt.lv.

 

Saistītie rīki

    Sīkdatņu izmantošana

    Šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas šādas sīkdatnes.

    • Tehniskās sīkdatnes jeb obligāti nepieciešamās sīkdatnes ļauj Tev brīvi apmeklēt un pārlūkot tīmekļa vietni un izmantot tās piedāvātās iespējas, tajā skaitā iegūt informāciju par pakalpojumiem un iegādāties tos, bet mēs varēsim izpildīt Tavus iniciētos pieprasījumus. Tīmekļa vietne atcerēsies, kādām sīkdatnēm esi piekritis. Lasīt vairāk
    • Analītiskās sīkdatnes apkopo informāciju, kā Tu lieto tīmekļa vietni, konstatē biežāk apmeklētās sadaļas, ieskaitot saturu, kuru Tu izvēlies, pārlūkojot vietni. Informācija tiek lietota analīzes nolūkos apkopotā veidā. Var tikt izmantotas trešo personu sīkdatnes, piemēram, Google Analytics. Lasīt vairāk

    Nospiežot “Saglabāt izmaiņas”, Tu apstiprini, ka esi iepazinies ar informāciju par sīkdatnēm un to izmantošanas mērķiem, kā arī savu izvēli konkrētu sīkdatņu izvietošanai. Ja vēlāk pārdomāsi, varēsi mainīt savu izvēli sadaļā “Sīkdatņu iestatījumi”.